Jak oszacować budżet na remont mieszkania w 8 krokach
Autor: Piotr Olesiński
2023-10-25
Udostępnij

Jak oszacować budżet na remont mieszkania w 8 krokach

Remont mieszkania to wyzwanie, które wymaga nie tylko pomysłów i inspiracji, lecz także odpowiedniego przygotowania finansowego. Niezależnie od tego, czy planujesz niewielkie odświeżenie, czy gruntowną modernizację, dobrze zaplanowany budżet pomoże Ci uniknąć nieprzewidzianych wydatków i stresu.

Remont mieszkania – ile to kosztuje?

Ile kosztuje remont mieszkania? Oczywiście nie da się udzielić jednoznacznej i precyzyjnej odpowiedzi. Z pewnością w czasach szalejącej inflacji i galopujących cen, jest to spory wydatek. Tym bardziej powinieneś więc oszacować go już na wstępie – dzięki temu będziesz wiedział, z czym się mierzysz.


Trudno „z marszu” podać określoną kwotę, jaką zapłacisz za remont. Analizując jednak dokładnie zakres prac i poszczególne ceny, które wpływają na ten koszt, jesteś w stanie w przybliżeniu go określić.

Budżet na remont w 8 krokach

Krok 1: Określ zakres prac remontowych

Najpierw musisz dokładnie zdefiniować, jakie prace chcesz przeprowadzić. Czy jest to malowanie, wymiana podłóg, remont łazienki czy kuchni? A może kompleksowe wykończenie wnętrza? 

Wypisz wszystkie prace, które powinny zostać wykonane. Zastanów się, czy będzie konieczna ingerencja w układ lokalu lub instalacje. Im bardziej szczegółowy jest plan, tym łatwiej będzie oszacować koszty.

Weź pod uwagę metraż mieszkania – najczęściej im mniejsze mieszkanie, tym większy jest koszt jego wykończenia w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

 

Krok 2: Zbierz inspiracje i stwórz projekt

Zastanów się, czego oczekujesz pod kątem estetyki mieszkania. Jaki styl i rodzaj materiałów wpisuje się w Twój gust. Przejrzyj katalogi, strony internetowe czy magazyny wnętrzarskie – zdobędziesz w ten sposób inspiracje i wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać Twoje mieszkanie po remoncie.

Jeśli możesz, zleć przygotowanie projektu wnętrza zawodowemu architektowi. To dodatkowy wydatek, jednak dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu. Unikniesz także błędów w aranżacji wnętrza czy układzie przestrzeni, które mogą później wygenerować dodatkowe koszty. 

Krok 3: Przygotuj kosztorys

W zależności od umowy z architektem, profesjonalny projekt może zawierać także ceny poszczególnych materiałów wykończeniowych.

W przypadku, kiedy nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na współpracę z projektantem, stwórz roboczy projekt we własnym zakresie. Następnie sprawdź ceny wybranych materiałów, porównaj je w różnych sklepach i na tej podstawie sporządź kosztorys.

Krok 4: Sprawdź ceny usług remontowych/wykończeniowych

W kolejnym kroku uzupełnij swój kosztorys o ceny usług remontowych/wykończeniowych. Porównaj oferty od różnych wykonawców i firm remontowych

Możesz być zaskoczony, jak znacząco różnią się od siebie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najtańsza wycena jest najlepsza. Kieruj się także opiniami na temat danej firmy. Postaraj się znaleźć wykonawców z polecenia.

Krok 5: Sporządź listę potrzebnych narzędzi i sprzętu

Sposobem optymalizacji kosztów jest często samodzielne wykonywanie niektórych prac przez inwestorów. Jeśli Ty także zamierzasz działać we własnym zakresie, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. Wypożyczenie lub zakup brakującego sprzętu również wpłynie na koszty.

Krok 6: Dodaj budżet na nieprzewidziane wydatki

W trakcie remontu zawsze mogą pojawić się niespodziewane problemy, np. ukryte uszkodzenia czy konieczność nieprzewidzianych napraw. Doliczenie dodatkowej puli w wysokości ok. 10-20% całego budżetu pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Krok 7: Wyznacz priorytety i ewentualne oszczędności

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zdecyduj, które prace są najważniejsze, a bez których nie ma szans przeprowadzić remontu. Przemyśl, na czym możesz zaoszczędzić, a gdzie lepiej tego nie robić.

Niekiedy istnieje możliwość znalezienia alternatywnych, tańszych rozwiązań, bez rezygnacji z jakości. Często jednak oszczędność jest tylko pozorna, a w dłuższej perspektywie okazuje się, że wygenerowała jeszcze wyższe koszty.

Krok 8: Określ harmonogram prac

Wyznacz planowane daty rozpoczęcia i zakończenia remontu. Staraj się znaleźć terminowych wykonawców i pilnuj harmonogramu. Przedłużające się prace mogą generować dodatkowe koszty, których nie uwzględniłeś w pierwotnym kosztorysie.

Przykładowy budżet na remont mieszkania 65 m2

Znając metraż mieszkania, a także szczegółowo analizując zakres prac, bez trudu oszacujesz budżet na remont

Przykładowy kosztorys znajdziesz w naszym artykule, w którym pokazujemy, ile kosztuje wykończenie 65 m2 mieszkania w 2023 roku. Postępuj według kilku powyższych kroków, a uzyskasz podobne informacje dla swojego mieszkania. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów i wkrótce ze spokojem będziesz cieszyć się nowym lub odświeżonym lokalem.

Masz pytania, chcesz poznać koszty prac remontowych lub otrzymać bezpłatną wycenę wykończenia swojego mieszkania? Napisz do nas na kontakt@refit.pl.

Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN