Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?
Autor: Piotr Olesiński
2023-01-15
Udostępnij

Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?

Szukasz oszczędności przy wykańczaniu mieszkania? Zapewne nie Ty jeden - obecnie remont może wydawać się finansową studnią bez dna. Czy jednak niższe koszty materiałów budowlanych lub wykończeniowych przełożą się na realną korzyść? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.


Oszczędności przy wykańczaniu mieszkania

 

Zapewne chciałbyś, aby Twoje mieszkanie było piękne, funkcjonalne i służyło Ci w dobrym stanie przez wiele lat. Jednocześnie Twój portfel nie jest z gumy, więc zastanawiasz się, na czym możesz zaoszczędzić podczas wykańczania. Tańsze płytki do łazienki, a może farby? Przecież w sklepie, na pierwszy rzut oka, niczym się nie różnią od droższych odpowiedników. Nic bardziej mylnego.


Tani materiał - droga eksploatacja

 

Wygląd to nie wszystko – choć i ten, w przypadku tanich materiałów, może pozostawiać wiele do życzenia. Jednak nawet zakładając, że wizualnie produkty są zbliżone, pozostaje aspekt praktyczny. Różnica między nimi pojawi się z pewnością na etapie eksploatacji mieszkania. Trudności w utrzymaniu czystości czy szybsze zużywanie się tanich materiałów to przykłady kłopotów, które się pojawią. Przykładowo tańsze panele o niskiej klasie ścieralności mogą skutkować koniecznością wymiany podłogi już po czterech latach.


Tani materiał - droga robocizna

 

Pozorna oszczędność na materiale może jednak zostać zweryfikowana jeszcze wcześniej – podczas użycia ich przez fachowców. Tanie płytki kruszą się, co generuje większe ilości odpadów. Położenie ich bywa także dużo trudniejsze - często nie trzymają wymiarów i kątów prostych, przez co pojawia się problem ze spasowaniem. W efekcie fachowcy pracują dłużej niż w przypadku droższych, lepszej jakości płytek. Tym samym robocizna okazuje się dużo kosztowniejsza – kwota, którą oszczędziłeś na materiale trafia do ekipy wykańczającej mieszkanie.

 

Inny przykład? Kiepskiej jakości farba, choć kosztuje mniej, wymaga bardzo dużo czasu i zachodu, by dobrze wyglądała na ścianie. Nawet jeśli cierpliwy fachowiec położy ją odpowiednio i wizualny efekt będzie do zaakceptowania, nie masz pewności, jak wpłynie ona na kondycję budynku. Tania farba może ograniczać oddychanie tynku, co sprawi, że konieczne będzie zerwanie jej ze ściany. Koszty rosną, a po pierwotnej oszczędności w Twoim portfelu nie ma śladu.

Czy warto oszczędzać na materiałach, których nie widać?

 

Być może wpadłeś na pomysł, że najlepiej zredukować koszty tych elementów wykończenia, których nie widać. Zestaw podtynkowy wc, cała chemia budowlana, np. kleje czy grunty? Zasada „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” w tym przypadku się nie sprawdzi. Okazuje się, że może to być jeszcze gorszy pomysł niż w przypadku materiałów będących na pierwszym planie. Dlaczego?

 

Często, aby dostać się do ukrytych materiałów, które szwankują, musisz poświęcić zewnętrzne, dobrze wykonane elementy. Na przykład wymiana zepsutego stelaża wc oznacza generalny remont całej łazienki. Oszczędność? Tylko chwilowa. W ostatecznym rachunku kosztuje Cię ona dużo więcej niż inwestycja w porządny, droższy stelaż. 

 

Na czym oszczędzać przy wykańczaniu mieszkania?

 

Obniżenie kosztów materiałów budowlanych czy wykończeniowych zawsze wiąże się z podniesieniem kosztów eksploatacji mieszkania. Odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę stać Cię na tanie rozwiązania? Paradoksalnie, najlepszym sposobem na oszczędność przy wykańczaniu mieszkania jest wybór droższych, wyższej jakości materiałów. Potraktuj to jako inwestycję, która z czasem zaprocentuje, a jednocześnie zapewni Ci bezcenny spokój.

 

Czy oznacza to, że oszczędności podczas wykańczania mieszkania są niemożliwe? Nie do końca. Zamiast wybierać tanie materiały, zastanów się, które elementy wnętrza, a może nawet całe pomieszczenia, możesz wykonać na późniejszym etapie. Rozłożysz w ten sposób koszty w czasie, a mieszkanie będzie wykonane w jakości, która zapewni Ci spokój i pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków.


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN