Czarne strony remontu - poznaj remontowe problemy i ich rozwiązania
Autor: Adam Bielinis
2023-05-28
Udostępnij

Czarne strony remontu - poznaj remontowe problemy i ich rozwiązania

Podczas planowania remontu domu czy mieszkania możesz sądzić, że prace wykończeniowe są najbardziej skomplikowaną częścią procesu. Często jednak to wcześniejszy etap przygotowań okazuje się najtrudniejszy i najbardziej nieprzewidywalny. Zobacz, jak się na niego przygotować.


Problemy przy remoncie - pierwszy etap

Pierwszy etap remontu zwykle obejmuje wyburzenia, często nawet ścian nośnych. Brzmi problematycznie? To może, ale wcale nie musi takie być! Właściwe podejście zagwarantuje bezpieczeństwo tej operacji. 

Współpracuj z doświadczonymi konstruktorami i kierownikami budowy, którzy przygotują szczegółowy projekt wyburzeń. To absolutna podstawa do prawidłowego wykonania poszczególnych prac. 

Problematyczne instalacje hydrauliczne

W przypadku instalacji hydraulicznych - ze stali, miedzi czy PP - często zdarza się, że brakuje zaworów wody. Wtedy trzeba zamrozić wodę w rurach, aby wykonać niezbędne przeróbki. Wiążą się one z lutowaniem miedzi lub spawaniem stalowych instalacji, a do tego typu zadań potrzebujesz specjalistów z bardzo dużym doświadczeniem i odpowiednim zapleczem narzędziowym. 

Remontowe problemy z instalacjami elektrycznymi

Instalacje elektryczne również często potrafią zaskoczyć swoją złożonością. Ukryte puszki z połączeniami, nieregularnie prowadzone przewody czy łączenie starych kabli aluminiowych z nowymi, miedzianymi to tylko kilka z potencjalnych problemów, które mogą wystąpić podczas remontu. W takich sytuacjach dobry elektryk będzie na wagę złota. Żrudło:https://elektrykapradnietyka.com/

Malowanie - łatwizna? Niekoniecznie…

Często wydaje się, że malowanie to najprostszy etap remontu, ale nie zawsze tak jest. Jeśli na ścianach znajduje się stara farba, tapeta, stiuk czy tynk dekoracyjny, musisz właściwie przygotować powierzchnię, co może być skomplikowanym procesem, który będzie wymagał dużo czasu oraz precyzji. Przygotuj się na sporo pracy, jeśli chcesz cieszyć się estetycznym efektem malowania. 

Prace przy posadzkach

W starych budynkach poziom posadzek często znacznie przekracza dopuszczalne w obecnych przepisach odchyłki. Nawet jeśli inwestor akceptuje nierówności, to większość materiałów podłogowych, takich jak panele czy parkiety, mają określone wytyczne co do podłoża, na którym można je kłaść. W rezultacie najczęściej wymagają wykonania warstw wyrównawczych, wzmacniających czy gruntujących, co pochłania dodatkowy czas oraz środki finansowe. 

Jak radzić sobie z nieprzewidywalnością problemów przy remoncie?

Niejednokrotnie trudno przewidzieć, jakie remontowe niespodzianki mogą wystąpić w danym domu czy mieszkaniu. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest solidne planowanie, które pozwoli zminimalizować potencjalne komplikacje. Od czego zacząć?

Dokładne badania

Najpierw sprawdź, co Cię czeka. W tym celu dokładnie zbadaj budynek: zatrudnij doświadczonego inspektora, który oceni stan konstrukcji, instalacji hydraulicznych i elektrycznych. To szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, które mogą kryć różne niespodzianki, ponieważ były stawiane w czasach, gdy obowiązywały zupełnie inne normy.

Wycena

Następnie uzyskaj wycenę od przynajmniej kilku sprawdzonych, renomowanych firm remontowych. Zwróć uwagę, czy kosztorys obejmuje wszystkie aspekty remontu: od wyburzeń, przez przeróbki instalacji, aż po prace wykończeniowe. Pamiętaj też, że najtańsza oferta rzadko kiedy jest najlepsza.  

Chcesz uniknąć problemów? Stwórz plan remontu i zadbaj o komunikację

Po zbadaniu budynku i uzyskaniu wyceny, możesz zacząć tworzyć plan remontu. Powinien on zawierać harmonogram prac z uwzględnieniem potencjalnych niespodzianek, które mogą wydłużyć czas potrzebny ekipie. 


Pamiętaj również o byciu w stałym kontakcie z zespołem remontowym. Regularne spotkania i konsultacje pomogą Ci zidentyfikować potencjalne problemy na wczesnym etapie i pozwolą na bieżąco monitorować postęp prac. 

Nie bój się czarnych stron remontu

Podczas remontu może pojawić się wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka wyzwań, ale dzięki solidnemu planowaniu i współpracy z doświadczonym zespołem zminimalizujesz ryzyko potencjalnych problemów. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest na początku poświęcić nieco więcej czasu i zasobów na prawidłowe wykonanie prac, niż później naprawiać powstałe błędy. 


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2023

projekt i wykonanie: DST DESIGN