Projekt wnętrza - czy jest mi potrzebny?
Autor: Piotr Olesiński
2022-11-23
Udostępnij

Projekt wnętrza - czy jest mi potrzebny?

Estetyczna, funkcjonalna, wygodna - to podstawowe wymagania inwestorów względem przestrzeni, w której chcą mieszkać. Czy aby powstała, potrzebny jest projekt wnętrza? To konieczność czy zbędna fanaberia? Zdania są podzielone, dlatego dziś przyjrzymy się temu tematowi bliżej - z perspektywy ekipy :)

Czy potrzebujesz projektu wnętrza?

Z naszego punktu widzenia - tak. Wbrew powszechnej opinii projekt wnętrza nie ogranicza się do wyboru kolorów ścian czy mebli. To również (a może przede wszystkim) kwestie wpływające na ergonomię danej przestrzeni, takie jak rozmieszczenie gniazd zasilających, blatów roboczych w kuchni, wybór materiałów wykończeniowych pod kątem ich funkcjonalności, a także wiele innych aspektów. 


Projekt wnętrza składa się z:

  • wizualizacji 3D, które są kluczowe dla klienta;

  • dokumentacji technicznej, która jest kluczowa dla wykonawców, czyli dla nas. 


Cały projekt pomaga inwestorowi od samego początku - już na etapie poszukiwań ekipy budowlanej. Wykonawcy znacznie łatwiej przygotować kosztorys na podstawie projektu wnętrza, bo wie, jakie materiały i rozwiązania będą zastosowane. To z kolei determinuje poziom skomplikowania i czas wykonania poszczególnych prac. W efekcie wycena na podstawie projektu jest bardziej precyzyjna niż bez niego. 


Dodatkowo często projektanci przygotowują szczegółową listę zakupów dla klienta, co oszczędza mnóstwo czasu i energii na poszukiwaniach odpowiednich produktów. 

Jak i gdzie szukać projektanta wnętrza?

Projektanta wnętrz najprościej jest znaleźć w sieci, na przykład:

  • w Google, wpisując np. “projektant wnętrz Warszawa”;

  • w mediach społecznościowych - projektanci często prowadzą swoje profile, które jednocześnie pełnią funkcję portfolio, na Instagramie, Facebooku czy Pintereście;

  • na formach branżowych poświęconych urządzaniu wnętrz. 

Czy warto korzystać z poleceń projektantów wnętrz od znajomych? 

Jak najbardziej, o ile macie podobny gust. Pamiętaj, że każdy projektant tworzy wnętrza we własnym, unikalnym stylu. Jeśli więc Twój znajomy ma piękne mieszkanie w klimacie loftu, ale Ty uwielbiasz glamour, to wybór tego samego projektanta niekoniecznie może być dobrą decyzją. 


Dlatego szukanie odpowiedniej osoby do urządzenia swojej przestrzeni zacznij od przeglądania portfolio. Gdy znajdziesz już projektanta (lub kilku), którego styl do Ciebie przemawia, poszukaj o nim opinii. Sprawdź, co mówią dotychczasowi klienci, zanim zdecydujesz na osobisty kontakt. Może dzięki opiniom przyjdą Ci do głowy pomysły na dodatkowe pytania do potencjalnego wykonawcy?


Zawsze możesz też zapytać nas o polecenie zaufanych biur projektowych. Wykończyliśmy dziesiątki mieszkań w różnorodnych stylach, więc chętnie podzielimy się kontaktami do osób, które je projektowały. Możesz przejrzeć ich portfolio i zobaczyć, czy któreś z nich Cię zainteresuje. 

Projekt wnętrza - ile to kosztuje?

Cena za dobry projekt zaczyna się od 130 zł za metr kwadratowy. Pisząc “dobry” mamy na myśli kompletny - z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które wpływają na ergonomię przestrzeni, czyli dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców. 


Oczywiście można znaleźć studenta, który przygotuje projekt wnętrza w cenie np. 50 zł za metr, ale czy warto? Sądzimy, że wiedza i umiejętności profesjonalnego projektanta to większa, i w perspektywie czasu warta o wiele więcej, korzyść niż chwilowa oszczędność na projekcie. 


Nasze doświadczenie pokazuje, że dobry projekt wnętrza jest potrzebny i warto w niego zainwestować. Ale oczywiście nie trzeba - można ładnie i funkcjonalnie urządzić przestrzeń również bez niego, chociaż będzie to na pewno znacznie trudniejsze, a potencjalne błędy mogą kosztować sporo czasu, pieniędzy i nerwów.


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN