Zasady ergonomii w domu - jak zaplanować wygodne i funkcjonalne wnętrze?
Autor: Piotr Olesiński
2023-07-08
Udostępnij

Zasady ergonomii w domu - jak zaplanować wygodne i funkcjonalne wnętrze?

Ergonomia to dziedzina, która zajmuje się dopasowywaniem funkcjonalności przedmiotów do specyfiki ludzkiego ciała. W kontekście wnętrz mieszkalnych polega ona przede wszystkim na doborze odpowiednich mebli i innych elementów pomieszczeń. To one determinują wygodę codziennego życia.

Zasady ergonomii w domu z podziałem na pomieszczenia

Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma spełniać konkretne funkcje. Na ich podstawie określone zostały uniwersalne zasady ergonomii, które obejmują wytyczne co do zalecanych wymiarów mebli oraz ich rozmieszczenia względem siebie. Te wskazówki każdy może modyfikować pod kątem swoich nietypowych, indywidualnych preferencji.

Zasady ergonomii w sypialni

W sypialni najważniejsze jest łóżko. Jego długość powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników - standardowo wynosi 190-200 cm, ale w przypadku wyższych osób warto rozważyć 210-220 cm. Jednak długość to nie wszystko - zobacz, jak wyglądają inne zalecane parametry tego mebla:

  • szerokość: 90-100 cm dla pojedynczego łóżka i 140-160 cm dla łóżka dwuosobowego;

  • wysokość: standardowo 40-50 cm od podłogi, jednak dla osób starszych lub z problemami z poruszaniem się może być potrzebne wyższe łóżko. 


Do sypialni warto też dopasować szafę zgodną z zasadami ergonomii. Jej standardowa głębokość to około 60-70 cm, a szerokość 80-120 cm w przypadku jednoosobowej sypialni i 160-200 cm w dwuosobowej. Wysokość szafy powinna być dobrana do wysokości pomieszczenia, jednak zazwyczaj wynosi około 220-240 cm. 

Zasady ergonomii w kuchni

W kuchni najważniejsze pod kątem ergonomii są oczywiście meble kuchenne, a w szczególności blaty i szafki. Wysokość blatu kuchennego powinna być dopasowana do wzrostu jego użytkowników - standardowo jest to około 90 cm od podłogi. Natomiast szafki górne wiesza się na wysokości 40-60 cm od blatów dolnych. Istotne jest także umiejscowienie sprzętów AGD, takich jak piekarnik czy lodówka. Powinny być umieszczone na wysokości dostępnej dla użytkowników, co ułatwi korzystanie z nich bez konieczności schylania się. 

Zasady ergonomii w jadalni

W jadalni kluczowymi elementami, spełniającymi zasady ergonomii, są stół i krzesła. Długość stołu powinna być dopasowana do liczby osób, które będą przy nim zasiadać. Stosuje się następujące założenia:

  • dla 4-6 osób - stół o długości 120-160 cm;

  • dla 6-8 osób - stół o długości 160-200 cm;

  • dla 8-10 osób - stół o długości 200-240 cm. 


Zalecana minimalna szerokość stołu w jadalni to 80-90 cm, a jego standardowa wysokość to około 75 cm. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup stołu o regulowanej wysokości. 


Wysokość krzeseł w jadalni dopasowuje się do wysokości stołu i zazwyczaj siedzisko jest w odległości około 45 cm od podłogi. W przypadku stołów o niestandardowej wysokości warto wybrać krzesła z regulacją wysokości siedziska. 

Zasady ergonomii w łazience

W łazience zwróć szczególną uwagę na rozplanowanie umywalki, toalety oraz wanny lub prysznica. Standardowa wysokość umywalki to 85-90 cm, ale można zamontować ją wyżej lub niżej, jeśli wynika to z potrzeb domowników. 


Zwyczajowa wysokość toalety to 40-45 cm, ale tutaj ponownie wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Seniorzy mogą potrzebować wyższej muszli klozetowej, dlatego popularnością cieszą się modele o regulowanej wysokości. 


Jakie wymiary ma mieć wanna lub prysznic? Zaleca się:

  • dla wanny 60 cm wysokości, 70-100 cm szerokości i 140-170 cm długości;

  • dla prysznica 180-190 cm wysokości oraz wymiary podstawy 80x80 lub 90x90 cm.

Ergonomia drzwi wewnętrznych - jakie wymiary wybrać?

Rekomendowana szerokość i wysokość drzwi zależy od konkretnego pomieszczenia. W przypadku pokoi i kuchni za standard przyjmuje się ościeżnicę o szerokości 80 cm i wysokości 200 cm. To wymiary zgodne z prawem budowlanym. Jednak często nie są zachowywane w przypadku łazienek i toalet, gdzie montuje się drzwi o szerokości 70, a nawet 60 cm.

Zasady ergonomii w domu - czy warto trzymać się standardowych wytycznych?

Ergonomia we wnętrzu jest niezwykle ważna - to właśnie ona wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń. Warto zadbać o nią we własnym domu lub mieszkaniu, jednak pamiętaj, by zrobić to z głową. Przeanalizuj potrzeby domowników i zestaw je ze standardowymi wytycznymi. Być może okaże się, że niektóre wymiary musisz lekko zmodyfikować pod indywidualne wymagania użytkowników (np. starszych mieszkańców). 


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN