Zakup mieszkania – i co dalej? Jak przygotować się do wejścia ekipy remontowej?
Autor: Piotr Olesiński
2023-06-26
Udostępnij

Zakup mieszkania – i co dalej? Jak przygotować się do wejścia ekipy remontowej?

Za Tobą trudny etap – przeszedłeś skomplikowany proces związany z zakupem Twojego wymarzonego M. To jednak jeszcze nie koniec, a wręcz… dopiero początek. Teraz czas, by wykończyć mieszkanie. Przeczytaj, jak w kilku krokach przygotować się do wejścia ekipy remontowej.

Wykańczanie mieszkania – jak się przygotować?

 

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie. Aby zrealizować je z sukcesem, musisz wykazać się dużą determinacją i cierpliwością na każdym etapie – od wyboru odpowiedniego lokalu, przez formalności związane z jego nabyciem, aż do procesu wykańczania.

 

Ten ostatni etap bywa szczególnie trudny i nieprzewidywalny. Możesz jednak ograniczyć przykre niespodzianki dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Pomoże Ci w tym poniższy poradnik, który poprowadzi Cię za rękę przez okres od odbioru mieszkania do wejścia ekipy remontowej.

 

Odbiór techniczny


Zrób szczegółową inspekcję. Po zakupie mieszkania dokładnie przejrzyj każde pomieszczenie i sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, wad lub niedociągnięć. Zapisz wszelkie uwagi, a następnie skontaktuj się z deweloperem.


Jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą, możesz mieć trudności z dostrzeżeniem niektórych niedoróbek. Dlatego też zawsze sugerujemy, by do odbioru technicznego zatrudnić doświadczonego fachowca. Takiej osobie będzie też łatwiej rozmawiać z deweloperem i negocjować dalsze działania.


Budżet inwestycji


Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, przygotuj realistyczny plan budżetowy. Wyznacz kwotę, którą jesteś gotów zainwestować w prace remontowe. Weź pod uwagę ceny materiałów, usług fachowców oraz ewentualne nieprzewidziane koszty. Ustal limity finansowe dla poszczególnych obszarów, aby mieć kontrolę nad wydatkami. Zastanowisz się ile to będzie kosztować ? Sprawdź nasz artykuł o aktualnych kosztach.


Ekipa remontowa


Kilka miesięcy przed planowaną datą remontu znajdź ekipę wykończeniową, z którą chcesz pracować. Skonsultuj się z fachowcami odpowiednio wcześniej. Podziel się swoimi planami, oczekiwaniami i preferencjami, aby byli dobrze poinformowani przed rozpoczęciem prac. 


Jeśli dysponujesz projektem architektonicznym, przekaż go ekipie.

Podpiszcie także umowę, która zabezpieczy obie strony i jasno określi zakres prac, koszty, terminy itp.


Przygotowanie lokalu

 

Upewnij się, że w dniu rozpoczęcia remontu w mieszkaniu będzie prąd i woda – bez tego ekipa remontowa nie jest w stanie wykonywać swojej pracy.

 

Zadbaj także o odpowiednie wygrzanie posadzek. Dotyczy to przede wszystkim domów z ogrzewaniem podłogowym. W zależności od procedury wygrzewania dostarczonej przez wykonawcę instalacji, czynność ta może potrwać nawet do trzech tygodni. Dopiero wtedy powinna wejść ekipa wykończeniowa.


Jeśli mieszkanie nie było do tej pory puste, również musisz zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Może to obejmować usunięcie mebli, zabezpieczenie podłóg i innych elementów przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz oczyszczenie pomieszczeń z niepotrzebnych przedmiotów. Im bardziej uporządkowane i lepiej przygotowane mieszkanie, tym sprawniej rozpocznie prace ekipa fachowców.


Materiały wykończeniowe


Zdecyduj, jakich materiałów wykończeniowych chciałbyś użyć w swoim nowym mieszkaniu. Przejrzyj katalogi, odwiedź sklepy z wyposażeniem wnętrz i skonsultuj się z profesjonalistami, aby uzyskać pomysły i zalecenia. Wybierz styl, który pasuje do Twojego gustu i stwórz harmonijną paletę kolorów.


Następnie porównaj koszty, ponieważ różnice w cenach tych samych produktów od różnych dostawców bywają bardzo duże. Wreszcie – zamów materiały odpowiednio wcześniej. Na niektóre z nich, np. płytki, czeka się nawet do 8 tygodni. Problemy z dostawą mogą opóźnić remont, co często nie jest na rękę inwestorom. Zastanawiasz się czy warto na nich oszczędzać ? Oto nasza odpowiedz.


Informacja o remoncie

 

Jeżeli budynek, w którym znajduje się Twój lokal, jest już częściowo zamieszkany, dobrą praktyką jest informowanie sąsiadów o planowanym rozpoczęciu prac budowlanych. Wystarczy, że wywiesisz krótkie ogłoszenie na klatce schodowej czy w windzie. Mieszkańcy z pewnością to docenią, a dobre relacje z sąsiadami są inwestycją na wiele lat.

 

Przygotowanie do remontu – czemu to takie ważne?

 

Odpowiednie przygotowanie do prac remontowych jest równie ważne, co sam proces wykańczania mieszkania. Zadbaj o komunikację z ekipą fachowców, staranne planowanie i przygotowanie przestrzeni przed rozpoczęciem prac, a zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie satysfakcjonującego efektu remontu.


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN