System smart home - co to jest? Ile kosztują inteligentne instalacje w domu?
Autor: Piotr Olesiński
2023-03-13
Udostępnij

System smart home - co to jest? Ile kosztują inteligentne instalacje w domu?

Wygodniej, nowocześniej i taniej - tak żyje się z systemem smart home. Co to jest, ile kosztuje i czy Ci się opłaca? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań o system inteligentnego domu znajdziesz w tym artykule.

System smart home - co to jest? 

System inteligentnego domu jest rozwiązaniem dostępnym na rynku już od dawna, ale dopiero ostatnio zyskuje popularność ze względu na rozwój technologii i rosnącą potrzebę wygody. Smart home to budynek wyposażony w inteligentne systemy sterowania, które pozwalają zdalnie kontrolować urządzenia i instalacje, a także zaprogramować ich samoczynne uruchamianie oraz wyłączanie. W rezultacie znacząco podnoszą one wygodę i bezpieczeństwo mieszkania, a także pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne. Jak? Zobacz sam.

Zalety inteligentnego domu - poznaj możliwości smart home

System inteligentnego domu oferuje szeroki zakres funkcjonalności, które mogą być w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb właściciela budynku. 

Zdalne sterowanie

Jedną z podstawowych zalet inteligentnego domu jest możliwość zdalnego sterowania różnymi instalacjami. Oznacza to, że możesz kontrolować temperaturę, oświetlenie i bezpieczeństwo domu z dowolnego miejsca na świecie za pomocą swojego smartfona lub tabletu. 


Przykład? Jeśli przed wyjazdem na urlop zostawiłeś zapalone światło w łazience, to z system inteligentnego domu wyłączysz je jednym kliknięciem na ekranie telefonu, leżąc już w hotelu na innym kontynencie. 

Automatyzacja zadań

Koniec z ręcznym wykonywaniem powtarzalnych zadań - technologia inteligentnego domu zajmie się nimi za Ciebie. Możesz ustawić samoczynne włączanie i wyłączanie świateł o określonych porach, a także zlecić termostatowi regulację temperatury w oparciu o Twój harmonogram. Taka automatyzacja pomoże Ci zaoszczędzić czas i energię, czyniąc życie łatwiejszym oraz wydajniejszym. 

Rozrywka pod kontrolą

Smart home to również komfortowe zarządzanie rozrywką. Możesz przesyłać muzykę i filmy z ulubionych serwisów i odtwarzać je na głośnikach lub telewizorze w domu. Steruj także domowym systemem stereo za pomocą smartfona lub tabletu - reguluj głośność i zarządzaj listą odtwarzania z dowolnego miejsca w domu.

Oszczędność w eksploatacji

System smart home może pomóc Ci zmniejszyć zużycie wody, a tym samym - rachunki. Jak? Na przykład poprzez zastosowanie inteligentnego systemu nawadniania. Zraszacze mogą automatycznie podlewać trawnik i ogród tylko wtedy, kiedy jest to konieczne - będą uruchamiać się w oparciu o warunki pogodowe oraz poziom wilgotności gleby. 

Wzrost bezpieczeństwa 

Smart domy zapewniają również wyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony w porównaniu do tradycyjnych budynków. Instalacja inteligentnych, monitorowanych zdalnie, zamków i kamer bezpieczeństwa pozwala mieć stały podgląd na dom i jego otoczenie. Urządzenia można dodatkowo połączyć z systemem alarmowym, który automatycznie będzie powiadamiał o ewentualnym wtargnięciu, co umożliwi natychmiastową reakcję - nawet, gdy jesteś poza domem. 

Ile kosztuje system smart home? Cena i funkcjonalności

Na przykładzie jednego z naszych klientów zobacz, ile kosztuje system inteligentnego domu. Instalację przeprowadziliśmy w mieszkaniu o powierzchni 50 m2 i skonfigurowaliśmy pod m.in. następujące funkcjonalności: 

  • automatyczne zasuwanie się zasłon, gdy temperatura w mieszkaniu wzrośnie powyżej określonej wartości;

  • automatyczne zasuwanie się zasłon po zmroku;

  • automatyczne zapalanie się światła z natężeniem 20% po wykryciu ruchu w przedpokoju po godzinie 23, by oświetlić drogę do łazienki;

  • włącznik przy wejściu gasi wszystkie światła w mieszkaniu oraz zasuwał wszystkie rolety, dzięki czemu nie trzeba wyłączać wszystkiego po kolei;

  • sterowanie natężeniem światła w zależności od pory dnia (im jaśniej na zewnątrz, tym światło jest słabsze);

  • sterowanie głosowe;

  • sterowanie z poziomu telefonu: natężeniem światła, karniszami, temperaturą, możliwość tworzenia harmonogramów.


Cena instalacji i konfiguracji to 7678,80 zł brutto, a koszt materiałów - 6993 zł brutto.


Czy smart home może mieć każdy? Wymagania techniczne

System smart home nie ma specjalnych wymagań technicznych. Można zainstalować go w każdym domu czy mieszkaniu. W przypadku części lokali niezbędna będzie jedynie wymiana puszek na kieszeniowe, ponieważ te stosowane przez deweloperów są za małe na umieszczenie sterowników smart home. 


Pamiętaj, że systemu inteligentnego domu nie trzeba robić od razu. Na etapie wykańczania wnętrza możesz jedynie zdecydować się na wymianę puszek na kieszeniowe, by mieć opcję instalacji smart home w przyszłości. To niewielki koszt, który daje ogromne możliwości. 


Smart home brzmi jak rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami - porozmawiamy o Twoich potrzebach: kontakt@refit.pl.


Zobacz także

Kuchnia w remoncie
Kontakt

Szukasz fachowców do remontu mieszkania pod klucz?

Porozmawiajmy!
Podaj Twoje imię!
Podaj Adres e-mail!
Podaj Numer telefonu!
Podaj Treść Wiadomości!

Dziękujemy za wysłanie waidomości!

Betonowa ściana

REFIT © 2024

projekt i wykonanie: DST DESIGN